تبلیغات
حجاب وعفاف
حجاب وعفاف
حجاب بوته خوش بوی گل عفاف است, حجاب مصونیت است نه محدویت. 
قالب وبلاگ
نویسندگان
مراجع معظم تقلید

 پیش از این همواره سؤالی در ذهن مردان پرسه می‌زد كه چرا خانم‌ها برای خروج از خانه زمان زیادی را صرف می‌كنند در حالی‌كه خودشان نیز امروز به دردی مشابه، دچار شده‌اند و ساعت‌ها برای آرایش ابرو و فرم دادن به موهای سر و صورت، وقتشان را روبروی آینه صرف می‌كنند.

عفاف، واژه‌ای است كه در لوای قدرت مردان معنایی زنانه به خود گرفته است در حالی‌كه آرایش ابرو، استفاده از لباس‌های جذب و شلوارهای فاق كوتاه،‌ عفاف‌ را در مردان خدشه‌دار كرده است.

در فرایند رشد بدحجابی كه اوج آن در دولت اصلاحات شكل گرفت و لباس‌های تنگ و چسبان و شلوارها و آستین‌های كوتاه، مدهای جدید بدحجابی شدند، علاوه بر زنان، برخی مردان هم بی‌نصیب نماندند و آرایش‌های زنانه را برای خود برگزیدند، آرایش ابرو، موهای بلند و مدل‌های گروه‌های رپ و شیطان پرست‌ها، لباس‌های تنگ و بدن‌نما و برخی شلوارهای گشادی كه هر لحظه امكان افتادن آن وجود دارد و البته در این مسیر گوی سبقت را از زنان ربوده‌اند!

این روزها پیراهن‌های مردانه، آب رفته و فاق شلوارها یا بی‌نهایت كوتاه و یا بیش از اندازه بلند شده است، لباس‌هایی كه خارج از سایز متعادل هستند. استفاده از علائم و نشانه‌ها، شبه‌مردان را رنگ و لعابی خشن‌تر داده است، آرایشگاه‌های مردانه این روزها تمام خدمات آرایشگاه‌های زنانه را ارائه می‌كنند از اصلاح ابرو تا رنگ و مش مو.

عفاف در جامعه امروز بیشتر از آنكه واژه‌ای عمومی باشد معنایی زنانه به خود گرفته است اما عفاف در مردان به قدری حائز اهمیت است كه عفاف در زنان اهمیت دارد. مردانی كه قرار است ستون خانواده‌هایی در آینده باشند آیا با این ظواهر شكننده قابل اتكاء خواهند بود؟


در ادامه مطلب بخوانید...


لباس‌های "جذب " ؛‌ تنگی نفس برای اعتماد به نفس!

روانشناسان معتقدند شبه مردانی كه به سمت استفاده از مدل‌های زنانه روی می‌آورند عمدتاً دچار ضعف‌های روحی و اعتماد به نفس ضعیف هستند،‌ این افراد برای جلب توجه دیگران اقدام به استفاده از مدل‌های موی خاص و علائم و نشانه‌های وحشتناك می‌كنند.

احمد مؤمنی، یك روانشناس،‌ درباره وضعیت پوشش مردان در جامعه امروز می‌گوید: علی‌رغم آنكه تصور عامه بر این است كه عمدتاً نوجوانان و جوانان از برخی پوشش‌های خاص غربی استفاده می‌كنند اما برخی از مردان مسن هم برای اینكه از قافله عقب نمانند
از پیراهن‌های چسبان و كوتاه یا زیورآلات خاص، استفاده می‌كنند.

به گفته وی عمده این افراد برای پر كردن بخش‌های خالی شخصیت خود، ظاهری را انتخاب می‌كنند كه به آن‌ها شخصیتی غربی دهد در حالی‌كه پست‌ترین اقشار جامعه در كشورهای غربی از این مدل‌ها استفاده می‌كنند.

یكی از پسرهای جامعه امروز كه عنوان "امروزی " را یدك می‌كشد،‌ درب
اره استفاده از لباس‌های چسبان می‌گوید: این لباس‌ها مد روز است،‌اگر نپوشیم از جمع همسن و سال‌ها عقب می‌مانیم ولی در كل دوست دارم كه هزینه‌ای را كه صرف پرورش اندام كرده‌ام به چشم بیاید.

یكی دیگر از پسران جوان استفاده از زیورآلاتی چون اسكلت‌ها و ستاره‌های سیاه را كاملاً مردانه می‌داند.


لباس تنگ و كوتاه تحفه فرنگ از گذشته تا كنون

نگاهی به پوشش كشورهای غربی در مقایسه با سایر كشورها از گذشته تاكنون نشان می‌دهد كه انسان غیر غربی عموماً با لباس بلند و گشاد در جامعه ظاهر می‌شده است و انسان غربی با لباس‌ تنگ و كوتاه.

دوخت لباس‌های تنگ برای مردم
هزار سال پیش كاری چندان دشوار و پیچیده نبوده كه نتوانند از عهده آن برآیند، علاوه بر این مردم قدیم هر اندازه هم كه مطابق معیارهای غربی عقب مانده فرض شوند این اندازه می‌فهمیده‌اند كه اگر شلوار را گشاد ندوزند و دامن و پیراهن را كوتاهتر كنند صرفه‌جویی كرده‌اند و این به نفع آنهاست، ‌پس نمی‌توان گفت این تفاوت در شكل لباس ناشی از پیشرفت و عقب‌ماندگی است و نمی‌توان گفت كه شرقی‌ها اگر می‌توانستند آنها هم مثل مردم امروز غرب لباس می‌دوخته‌اند. باید گفت كه این جهان بینی و نظام ارزش‌های شرق است كه اقتضای چنان لباسی را دارد و لباس امروز غرب نیز متناسب با جهان‌بینی و فرهنگ امروز غرب است.


تصویب طرح ساماندهی مد و لباس و تكرار ماجرای بایگانی یك مصوبه دیگر!

با آغاز كار مجلس هفتم، كمیسیون فرهنگی طرح ساماندهی لباس را تهیه كرد از مفاد این طرح این بود كه لباس ملی و اسلامی در كشور حمایت شود و لباس‌های وارداتی برچیده شود.

این طرح در كمیسیون فرهنگی مجلس كار كارشناسی شد و در 11 ماده به تصویب نهایی در مجلس رسید و 20 بهمن سال 85 شورای نگهبان این مصوبه را به صورت یك قانون مورد تأیید قرار داد.

به موجب ماده 2 این قانون وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما مكلف هستند نمادها و الگوهای پارچه و لباس ایرانی را ترغیب و تشویق و تبلیغ كنند و در جهت پرهیز از الگوهای مغایر با فرهنگ ایرانی - اسلامی اهتمام جدی بورزند.

به موجب ماده 6 وزارت بازرگانی ملكف شده به منظور حمایت از تولیدات داخلی عوارض گمركی بر واردات پوشاك خارجی وضع كند تا رقابت تولیدات داخلی و تولیدكنندگان داخلی میسر شود.

قانون ساماندهی مد و لباس وظایف متعددی برای تمام دستگاه‌های ذیربط لحاظ شده است اما آیا لباس‌های موجود در بازارهای امروز كشور ویژگی‌های معنای
اصلی لباس كه همان «پوشاننده» است را داراست؟ چقدر از لباس‌های تولید داخل برای پسران امروز جذابیت دارد؟ آیا بخش عمده پیراهن‌ها و شلوارهای مردانه بازارهای كشور تولید داخل است یا قاچاق هستند؟ الگوهای پسران جوان از هنرپیشه‌های سینما و تلویزیون گرفته تا فوتبالیست‌ها و ورزشكاران تا چه حد در شكل و ظاهر خود به مقوله «عفاف» توجه می‌كنند؟


رد پای مدهای منسوخ بر سر و صورت شبه مردان!
http://files.tabnak.com/pics/201005/201005150303443361.jpg
به گفته سلیمان جعفرزاده، رئیس كمیسیون اجتماعی مجلس عفاف تنها مربوط به زنان نمی‌شود و توصیه‌هایی كه در دین و روایات درباره عفاف مردان آمده است خیلی بیشتر از وضعیتی است كه شبه‌مردان در حال حاضر است.

جعفرزاده تأكید می‌كند كه با زور چماق نمی‌شود عفاف را در پسران امروز زنده كرد. بهترین روش ورود به این بحث ورود شرعی و تكلیفی است. بسیاری از اقلیت‌های مذهبی حتی در كشور ما كه كشوری اسلامی است به تابعیت اكثریت، حدود عفاف را رعایت می‌ك
نند.

وی بر موضوع "حیا " در بحث عفاف تأكید می‌كند و می‌گوید: مردان و زنان در جامعه باید حیا را رعایت كنند، در روایات نیز آمده است كه كسی كه حیا ندارد، دین ندارد. حیا در واقع اخلاق نیكی است كه برای همه انسانها لازم است تا حریم‌ها حفظ شوند.

جعفرزاده درباره برخی از مدهای مو و لباس كه این روزها در بین جوانان با استقبال مواجه شده است، نیز تصریح می‌كند: جوانان امروز در كشور ما خود را به شكل و شمایلی درمی‌آورند كه یك زمانی در دنیا مد بوده است و الآن تنها 2 درصد جوانان اروپایی از این مدل‌ها استفاده می‌كنند. در واقع تاریخ مصرف این مدها گذشته است و گروه‌های شیطان پرست و رپ‌ها از مدل‌های موی وحشتناك و علائم و نشانه‌های عجیب و غریب استفاده می‌كنند.

به گفته رئیس كمیسیون اجتماعی مجلس، جوانان غربی از این مدل‌ها استفاده كردند و دیدند كه ته آن هیچ چیزی نیست اما جوانان امروز ما باید هوشیار باشند كه راه اشتباه آنها را در پیش نگیرند.

جعفرزاده با انتقاد از ایفای نقش كمرنگ رسانه‌های دیداری می‌گوید: جا دارد برای حفظ هویت ایرانی و دینی طبق برنامه پنجم اگر لازم باشد حتی ده شبكه تلویزیونی را راه بیندازیم تا درباره این قضیه كار كنند، رسانه‌های كنونی در این زمینه بسیار ضعیف عمل كرده‌اند به طوری كه برخی از هنرپیشه‌ها و مجری‌های تلویزیون نیز از مدل‌های منسوخ شده غربی در ظاهر خود استفاده می‌كنند.

وی با اشاره به اینكه انگلستان كه امروز مهد فساد در دنیاست ظاهر جوانانش به این شكل نیست، تأكید می‌كند: اگر جوانان، خود و خدای خود را به خوبی بشناسند راهی غیر از پیروی از مدهای غربی را در پیش خواهند گرفت.


وزیر كشور: طرح عفاف شامل مردان هم می‌شود

مصطفی محمد نجار، وزیر كشور طی روزهای اخیر در حالی از آغاز اجرای طرح عفاف و حجاب در كشور خبر می‌دهد كه تأكید دارد این طرح شامل مردان نیز خواهد شد.

به گفته نجار، این طرح با تشكیل 6 كارگروه از سازمان‌ها و ادارات كشور آغاز می‌شود.

عفاف و حجاب در جامعه اسلامی مقوله‌ای نیست كه در قالب طرح‌های مدت‌دار از سوی دستگاه‌هایی چون وزارت كشور یا نیروی انتظامی مورد توجه قرار گیرد. عموما اقداماتی كه تاكنون در زمینه برخورد با بدحجابی در جامعه صورت پذیرفته است جنبه فصلی و موسمی داشته است در حالی كه پس از توقف در برخوردها، واكنش‌های بعدی از سوی هنجارشكنان بدتر از قبل بوده است و پس از انجام هر طرح مقطعی، وضعیت رو به افول رفته است.

اگر جامعه یك جامعه اسلامی است باید همواره با هنجارشكنی‌ها و مظاهر نقض اصول اسلامی مقابله شود و دستگاه‌های مرتبط به صورت مداوم و مستمر با تمام مظاهر بدحجابی و فساد در هر رده‌ای از هنرپیشه‌ها، ورزشكاران و تبلیغات در رسانه‌های دیداری و مكتوب گرفته تا عموم مردم در جامعه برخورد كنند.


منبع:تابناک
طبقه بندی: تصویری، خبری، اخلاقی،
برچسب ها: حجاب مردان، عفاف مردان، آرایش کردن پسرها، فشن کردن مو، لباس های پاره، فرهنگ غرب در لباس جوان ها، لباس های بدن نما، عکس، تصویر،
[ یکشنبه 15 خرداد 1390 ] [ 09:05 ق.ظ ] [ Amin ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب