تبلیغات
حجاب وعفاف
حجاب وعفاف
حجاب بوته خوش بوی گل عفاف است, حجاب مصونیت است نه محدویت. 
قالب وبلاگ
نویسندگان
مراجع معظم تقلید
دستور عقب‌نشینی صادر شد. تسلیم شدیم. بار و بندیلمان را برداشتیم برای بازگشت. تازه متوجه شدیم كه چقدر جلوتر از بقیه‌ایم.

تا توانسته بودیم رفته بودیم توی مواضع دشمن، كنار یك جاده مواصلاتی اتراق كردیم و سه، چهار ساعت باقیمانده شب را همانجا ماندیم، پشت همان خاكریزی كه خوابیده بودیم كامیون‌های عراقی رفت و آمد داشتند، وقتی سرك كشیدم دیدم روی بعضی از این كامیون‌ها دوشكا و تیربار كار گذاشته‌اند، گشت‌زنی، ماموریت این كامیون‌ها بود، صدای عراقی‌ها از پشت خاكریز می‌آمد و ما داشتیم برای صبح برنامه‌ریزی می‌كردیم كه دستور عقب‌نشینی را از بی‌سیم به بچه‌ها اعلام كردند.

هنگام بازگشت صحنه‌های عجیب و غریبی جلوی چشمان همه مجسم می‌شد. توی همان گیر و دار كه هر كسی جانش را برداشته بود ببرد عقب، مهدی سجادی كه خودش بعدها به اسارت رفت یكه و تنها ستونی از نیروهای عراقی را به اسارت گرفته بود و به پشت جبهه نیروهای خودی منتقل می‌كرد، اجازه نمی‌داد كسی كمكش كند و مواظب عراقی‌‌ها باشد.

پاتك عراقی‌ها در آن سپیده‌دم صبح سنگین بود، زمین و زمان زیر آتش توپخانه و خمپاره‌‌اندازها و سلاح‌های سنگین قرار گرفت. چند قدمی كه برگشتیم عقب، صحنه دلخراشی پاهایم را مثل بقیه بچه‌ها سست و در جای خود میخكوب كرد، چهار، پنج نفری از بچه‌های گردان فرورفته بودند داخل باتلاق.

آنها دیشب هنگام عملیات وارد باتلاق شده بودند. كسی نمی‌توانست كمكشان كند و حالا آنها تا گردن توی گل فرو رفته و غریبانه به شهادت رسیده بودند. پیكر پاك بعضی بچه‌ها افتاده بود روی زمین، همان‌ها كه توی گردان سیدالشهداء(ع)‌ به «فلق» معروف بودند، همان‌ها كه روز را با دعای عهد شروع و شب زیارت عاشورا زمزمه می‌كردند.

پیكر پاك شهید محمدعلی شكراللهی ، همان كسی كه از واحد آموزش لشكر خودش را رسانده بود گردان و با تمنا و التماس در زمره نیروهای گردان قرار گرفت، پیكر بچه‌هایی كه بدنی سوخته داشتند و روی خاك سرد آرام خفته بودند. عملیات والفجر مقدماتی، عملیات سختی بود، حركت توی زمین رمل و ماسه نفسگیر بود، در شب سردی كه زمین زیرانداز ما شد و آسمان روانداز، آن هم توی فصل زمستان و سرمای بهمن‌ماه!

محمد خامه‌یار
طبقه بندی: اخلاقی،
برچسب ها: محمدخامه یار، دفاع مقدس، هشت سال جنگ،
[ چهارشنبه 6 مهر 1390 ] [ 10:54 ق.ظ ] [ Amin ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب