تبلیغات
حجاب وعفاف
حجاب وعفاف
حجاب بوته خوش بوی گل عفاف است, حجاب مصونیت است نه محدویت. 
قالب وبلاگ
نویسندگان
مراجع معظم تقلید

                      

بسیاری از افراد نحوه پوشش و حجاب را یک مسئله شخصی می دانند و بر این باور اند که چگونگی پوشش و حجاب من، ربطی به دیگران ندارد و امری کاملاً شخصی بوده و به خودم مربوط است .

آیا واقعاً همین طور است ؟

انسان ها با زندگی در کنار یکدیگر، یک جامعه را تشکیل می دهند. اما در یک جامعه و زندگی اجتماعی، انسان ها حق ندارند به دلخواه خود زندگی کنند یعنی نمی توانند به هرگونه که دلشان می خواهد رفتار کنند.

رفتار انسان ها در عرصه اجتماع، متقابلاً بر روی دیگر انسان ها تأثیر می گذارد و هیچ انسانی حق ندارد به دیگران آزار رساند و حقوق آنان را پایمال کند.

کسی حق ندارد دیگران را مجروح کند ، کسی حق ندارد اموال دیگران را بدزدد ، کسی حق ندارد به دیگران فحش و ناسزا بگوید و....

پوشش و حجاب دختران و پسرانی که در عرصه اجتماع حاضر می شوند به طور مستقیم بر روی دیگران تأثیر می گذارد . یعنی این طور نیست که نتایج و پیامدهای پوشش یک شخص تنها منحصر در خود شخص باشد بلکه دیگران و جامعه را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد. 

لذا از این قرار است که تمامی انسان ها سعی می کنند منظّم و آراسته در عرصه اجتماع حاضر شوند و با متانت و ادب رفتار کنند چرا که پوشش ، حجاب و رفتار و کردار ما در جامعه و نظر دیگران تأثیر گذار است.

آراسته بودن و منظّم بودن از اصول ثابت عقلانی است که در همه جای جهان مورد قبول مردم است و در دین مبین اسلام نیز به نظم و آراستگی بسیار سفارش شده است.

اما این طور نیست که هر کسی خواست منظم و آراسته باشد بایستی حتماً آرایش کرده باشد و از لباس های تنگ و چسبان آن چنانی استفاده کند.

یعنی بین آراسته بودن و بدحجابی تفاوت بسیار است.

سخن ما در مورد منع نظم و آراستگی نیست بلکه مقصود ما بد حجابی است.

زمانی که دختری با لباس چسبناک و چهره ای آرایش کرده در خیابان راه می رود ؛ نظر بسیاری از جوانان را به سوی خود جلب می کند و آنان که تقوای چشم ندارند به او خیره شدن و چشم چرانی می کنند. بسیار بدیهی است حتی جوانی که به طور اتفاقی چشمش به این چنین دختری بیافتد، تحریک شده و وضعیّت پوشش آن دختر چنین جوانی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده و روح و روان آن را مورد رنجش قرار می دهد.


درادامه مطلب بخوانید...


 اگر  نوع پوشش و حجاب ما بر روی دیگران تاثیر ندارد پس چرا سعی داریم با آن صورت آرایش کرده و لباس های آن چنانی در عرصه اجتماع حاضر می شویم ؟

 در دین مبین اسلام هر عملی که حلال یا حرام داسته می شود به خاطر پیامد و آثار آن عمل است. یعنی اگر عملی نتایج مثبت داشته باشد آن کار محبوب و مورد پسند خداوند متعال است و اگر نتایج و آثار مخرّب و زیان باری داشته باشد آن کار منفور بوده و از لحاظ شرعی حرام می باشد.

هر عملی که آثار آن در سطح جامعه تاثیر گذار است و صرفاً به خود شخص مربوط نمی شود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چه اعمال خوب و نیک و چه اعمال بد و ناپسند.

 لذا در مبین اسلام کارهایی که بسیار سودمند بوده و در راستای گسترش اخلاق اسلامی  در جامعه می باشد از پاداش های بسیار بالایی برخوردار بوده و هر کاری که جامعه را به انحطاط بکشد بدترین جزاء های الهی را در پی دارد.

 پوشش و حجاب نقش به سزایی را در فرهنگ جامعه ایفا می کند و بسیاری از مسائل جامعه را تحت الشعاء خود قرار می دهد .

 اما در پایان مطلب به چند مورد از آسیب های بی حجابی به صورت تیتروار اشاره می کنیم :

 1-  یکی از مهمترین علل پیدا شدن عشقها و روابط مثلثی؛ بی حجابی است . تمامی خانم ها باید بدانند که دست بالای دست بسیار است. زیباتر از شما هم در جامعه بسیار پیدا می شود. همچنان که شما با آرایش غلیظ و لباس آن چنانی در اجتماع حضور پیدا می کنید ، زنان زیباتر از شما هم با لباس های شیک تر و آرایش بهتر در سطح جامعه حضور پیدا می کنند .

 اما تا کنون با خود فکر کرده اید که ممکن است شوهر شما نیز با تماشای آن خانم ، محبتش نسبت به شما کمتر شود و به سراغ چنین خانم هایی برود . همچنان که شما خود باعث شده اید بسیاری ار شوهران با دیدن شما از خانم های خود دلسرد شوند و در درون خانواده دچار مشکل شوند.

این گونه مشکلات سرآغاز پیدایش عشق های مثلثی است . یعنی شوهر از خانم خود دست می کشد و به دنبال خانم های دیگری می رود و باب رفاقت را با آنها باز می کند.  و خانم هم که بی محبتی از شوهر خود می بیند به سراغ مرد دیگری می رود.حال شما فرض کنید که چه مشکلات و مفاسدی پیش خواهد آمد.

با کمی تحقیق به مطالب فوق یقین خواهید پیدا کردو این چنین مصادیقی را مشاهده خواهید کرد. 

 2- بی حجابی و استفاده از لباس های محرّک و آرایش های غلیظ موجب می شود که افراد کم سنّ جامعه خیلی زود به بلوغ جنسی برسند و در سنین پائین تر بسیار زیاد مورد تحریک جامعه قرار گیرند.

فرزند خودتان هم بخشی از این جامعه است . این گونه افراد زودتر دچار بی بند و باری جنسی می شوند و در سنین پائین تر به کارهای نا مشروع روی خواهند آورد.  

 3- چون فرزندان ما در اثر بی حجابی بسیار شدیدتر دچار شهوت شده اند در همان اوقات نوجوانی و جوانی در فکر رابطه با دختران می باشند. جوانان ما در همان ایام گران بهای نوجوانی و درس خواندن، تمامی ذهن خود را مشغول چنین کارهایی می کنند.

نوجوانان به فکر این هستند که بعد از کلاس به سراغ مدارس دخترانه بروند و برای خود دوست دختری دست و پا کنند.

نوجوان و جوانانی که چنین فکر می کنند و چنین مشکلاتی دارند دچار رکود در امر تحصیل می شوند و با افت تحصیلی مواجه خواهند شد. بسیاری بدیهی است که این بدحجابی جامعه و کشور را از لحاظ علمی نیز دچار مشکل خواهد کرد.  

چرا که دانش اموز و دانشجوی ما دغدغه مشکل رفع شهوت جنسی خود دارد نه دغدغه درس و تحصیل .

 4- بی حجابی ارتباط مستقیم با افزایش میزان جرم و جنایت در کشور دارد.

 برای مثال :

هفته گذشته در یکی از شهرستان های بسیار کوچک کشور در عرض یک هفته سه قتل رخ داد. که این سه قتل ارتباط مستقیم و غیر مستقیم با بی حجابی و عدم عفّت زنان داشت.

برای توضیح این بخش مطلب و شاهد مثال بسیار است لکن برای جلوگیری از اطاله کلام از ذکر مطالب خود داری می کنیم.

 5- در پایان به مهمترین آسیب بی حجابی اشاره می کنم :

 مهمترین آسیب بی حجابی افول معنویت و کاهش چشمگیر معنویت در افراد است . و کاهش معنویت در افراد به یقین سر آغاز مشکلات ، گناهان و بدبختی های بسیاری است که خود فرد و سپس جامعه را در بر می گیرد.

 با کاهش معنویت ، انسان نسبت به مسائل شرعی و اخلاقی بی تفاوت شده و دچار سستی می شود.  

 فلسفه خلقت انسان عبودیت است و اگر کسی نسبت به عبودیّت سست و بی تفاوت شد یعنی زندگی خود را به باد فنا داده است.

 با ذکر مطالب فوق می توان نتیجه گرفت که پوشش و حجاب امری شخصی نیست یعنی این طور نیست که پیامد و نتیجه آن تنها به خود فرد مربوط باشد بلکه تمامی ابعاد جامعه را در بر می گیرد و بر روی افراد جامعه نیز بسیار تاثیر گذار است.


منبع:سپهر معرفت
طبقه بندی: اخلاقی،
برچسب ها: حجاب مسئله شخصی یا عمومی،
[ یکشنبه 16 مهر 1391 ] [ 02:54 ب.ظ ] [ Amin ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


لینک های مفید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب